VIII Festiwal Nauk cisych
VIII Festiwal Nauk cisychPodajc za sowami Galileusza: „Matematyka jest alfabetem, za pomoc ktrego Bg opisa wszechwiat”, czternastego maja, ju po raz smy, w Zespole Szk im. Jana Pawa II w Czersku zorganizowano Midzyszkolny Festiwal Nauk cisych. Jak co roku uczestniczyy w nim gimnazja z ssiednich miejscowoci: Rytla, ga, Szlachty, Osiecznej no i Czerska.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy w festiwalu wzili udzia uczniowie Gimnazjum z Brus. Uroczystego otwarcia dokonaa Dyrektor Zespou Szk im. Jana Pawa II w Czersku – Ewa Wrycza. Podczas festiwalu nastpia prezentacja wszystkich zgoszonych szk. Na hali sportowej mona byo podziwia pikne budowle, roboty, zwierzta a nawet samochody wykonane z wielocianw, graniastosupw i ostrosupw oraz plansze matematyczne przygotowane przez naszych uczniw. Tego dnia odbyo si wiele ciekawych konkursw, turniejw i pokazw matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejtnoci rywalizujc w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy cz druyny wykonywaa zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali si z amigwkami, krzywkami i rebusami matematyczno-fizycznymi. Tegoroczny turniej jak zawsze prowadzili: Pani Izabela Zaborowska i Pan Dawid Haftka. W tym roku zwyciya druyna z gimnazjum w Czersku, II miejsce zdobya druyna ze Szlachty, a III zaja druyna z Brus.

W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali si z trudniejszymi zadaniami, walczc o tytu „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji zwyciy Kamil Ryduchowski z Gimnazjum w Brusach, II miejsce wywalczya Paula Kulczyk z Gimnazjum w Czersku a III miejsce zdoby Filip Kegel rwnie z Czerska. Nagrodzono take najlepszych uczniw z pozostaych szk uczestniczcych w konkursie. Wyrnienia otrzymali: Baej wikliski z Gimnazjum w gu, Martyna Czartowska z Gimnazjum w Rytlu oraz Klaudia Malinowska i Natalia Jadewska z Gimnazjum w Szlachcie.

Nie zabrako te konkursw dla modszych uczestnikw. Dla klas I gimnazjum oraz V i VI szkoy podstawowej przygotowano konkurs rachunkowy. Zadaniem kadego ucznia byo rozwizanie jak najwikszej iloci dziaa rachunkowych w czasie jednej godziny lekcyjnej. Tytu „Mistrza Rachunkw Klas V” zdobya Zuzanna Thiede, II miejsce wywalczya Julia Fryca, III - Pawe Polakowski. W klasach VI zwyciya Wiktoria Prolejko, II miejsce wywalczy Krystian Gouski, III zdoby Maksymilian Linda. „Mistrzem Rachunkw Klas I” okaza si Mikoaj Brunka z kl. I a, II miejsce uzyska ukasz Winiewski z klasy I c a III miejsce wywalczy Ikarus Koatka z kl. Id.

W drugiej czci naszej imprezy wszystkie zaproszone szkoy zaprezentoway niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonay ciekawe dowiadczenia fizyczne. Prezentacj zespow zakoczya Pani Dyrektor Zespou Szk Ewa Wrycza, wrczajc nagrody ksikowe i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzajc wszystkich uczestnikw turnieju. Po caym dniu zmaga przygotowano sodki poczstunek i kanapki dla wszystkich uczestnikw. Festiwal Nauk cisych od lat cieszy si duym zainteresowaniem wrd uczniw i nauczycieli. Jest on dowodem na to, e mona bawi si matematyk i fizyk.

Zwycizcom gratulujemy i zapraszamy do udziau za rok.

Zobacz fotogaleri