VI FESTIWAL NAUK CISYCH
VI FESTIWAL NAUK CISYCH W ZESPOLE SZKӣ
IM. JANA PAWA II W CZERSKU

Podajc za sowami znanego polskiego matematyka Jdrzeja niadeckiego:
„Matematyka jest krlow nauk, jej ulubiecem prawda, a prosto i oczywisto jej strojem”, szesnastego maja, ju po raz szsty, w Zespole Szk im. Jana Pawa II w Czersku zorganizowano Festiwal Nauk cisych. Jak co roku uczestniczyy w nim gimnazja z ssiednich miejscowoci: Rytla, ga, Szlachty, Osiecznej no i Czerska. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonaa Dyrektor Zespou Szk im. Jana Pawa II w Czersku – Ewa Wrycza. Podczas festiwalu nastpia prezentacja wszystkich zgoszonych szk. Na hali sportowej mona byo podziwia pikne roboty i zwierzta wykonane z bry: wielocianw, graniastosupw i ostrosupw oraz przepikne plansze matematyczne i historyjki tangramowe przygotowane przez uczniw. Tego dnia odbyo si wiele ciekawych konkursw, turniejw i pokazw matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejtnoci rywalizujc w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy cz druyny wykonywaa zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali si z amigwkami, krzywkami i rebusami matematyczno-fizycznymi. Tegoroczny turniej wygraa druyna z gimnazjum w Czersku, II miejsce rwnie przypado druynie Czerska, a III zaja druyna z ga.
W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali si z trudniejszymi zadaniami, walczc o tytu „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji zwyciy Julian Prolejko z Gimnazjum w Czersku, II miejsce wywalczyli Alicja Szprga i Micha Malinowski rwnie z Czerska, III miejsce zdobya Karolina Karau z Gimnazjum we Rytlu.
Nie zabrako te konkursw dla modszych uczestnikw. Dla klas I gimnazjum oraz IV i VI szkoy podstawowej przygotowano konkurs rachunkowy. Zadaniem kadego ucznia byo rozwizanie jak najwikszej iloci dziaa rachunkowych w czasie jednej godziny lekcyjnej. Tytu „Mistrza Rachunkw Klas IV” zdobya Wiktoria Prolejko, II miejsce wywalczy Artur Kotlga, a III – Laura Szprga. W klasach VI najlepszy okaza si Szymon Thiede, tu za nim znalaza si Eliza Czaplewska, III miejsce zdobya Oliwia Krll. „Mistrzem Rachunkw Klas I” okaza si Przemysaw Malinowski, II miejsce uzyskaa Alicja Nieurawska, a III miejsce wywalczya Paula Kulczyk.
Czas matematycznego wita w szkole by take okazj do zaprezentowania niezwykle ciekawych i twrczych wytworw uczniowskich wykonanych w ramach projektw edukacyjnych wykonanych przez uczniw klas II. Pod koniec imprezy uczniowie samodzielnie przeprowadzili niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonali ciekawe dowiadczenia fizyczne. Prezentacj zespow zakoczya Pani Dyrektor Zespou Szk Ewa Wrycza, wrczajc nagrody ksikowe i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzajc wszystkich uczestnikw turnieju. Po caym dniu zmaga przygotowano sodki poczstunek.
Festiwal Nauk cisych od lat cieszy si duym zainteresowaniem wrd uczniw i nauczycieli. Jest on dowodem na to, e mona bawi si matematyk i fizyk.
Zwycizcom gratulujemy i zapraszamy do udziau za rok

Dyrekcja Zespou Szk im. Jana Pawa II w Czersku.

Zobacz fotogaleri