Czwórbój LA – awans do finałów wojewódzkich


Czwórbój składa się z czterech konkurencji – bieg 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal i bieg 1000 m (600 m dziewczęta), w rozgrywkach gminnych nasze drużyny zajęły pierwsze miejsca dające prawo reprezentowania naszej gminy w zawodach powiatowych.

Dwójka w finale turnieju „ Całe Pomorze gra w piłkę ręczną”


14 maja w Kwidzynie odbył się turniej finałowy w ramach programu „ Całe Pomorze gra w piłkę ręczną”, celem akcji jest propagowanie szczypiorniaku wśród dzieci. W całym województwie do gminnych eliminacji przystąpiło aż 131 drużyn, w których zagrało około 3 tys. dziewcząt i chłopców. Do turnieju finałowego przystąpiło 11 zespołów które podzielono na 3 grupy. Mecze rozgrywane były w trzech halach. Ostatecznie drużyna z Czerska w osłabionym składzie uplasowała się na 5 miejscu. Ostatnie dwa mecze nasza drużyna miała okazję zagrać w nowoczesnym obiekcie w którym na co dzień rozgrywa swoje mecze zespół ekstraklasy – MTS Kwidzyn. Każda drużyna otrzymała puchar i komplet koszulek. Wyjazd na turniej odbył się dzięki wsparciu Aktywnego Gimnazjum - Stowarzyszenie „Barka”
Skład drużyny: Szymon Zabrocki, Piotr Nasiek, Piotr Pepliński, Szymon Linda, Alan Kononowicz, Daniel Repiński, Mateusz Brauer, Kacper Durajewski, Jakub Chabowski opiekun: Marcin Linda

1000 NEWS NA NASZEJ STRONIE
Mamy przyjemność ogłosić, że dnia 17 maja został opublikowany 1000 news na naszej stronie!!!

Pierwszy news opublikowany został 13.08.2010 roku.

Średnio na dzień publikowane jest 0,4 newsa.

Unikalne wizyty na stronie 1.649.974

Szacujemy, że w artykułach zostało opublikowane kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.

Wszystkim autorom newsów i zdjęć - serdecznie dziękujemy za wkład pracy w tworzeniu strony łączącej nasze szkolne środowisko.
Wycieczka do firmy STEICO


W dniu 23 maja 2017 r. uczniowie klas III gimnazjum, którzy wiążą swoje plany zawodowe z przemysłem drzewnym odwiedzili firmę STEICO.
W trakcie wizyty w zakładzie młodzież dowiedziała się jak wygląda proces produkcji płyty LVL- nowoczesnego i bardzo wytrzymałego materiału konstrukcyjnego z drewna, które jest zdrowsze, łatwiejsze w montażu i szybsze w budowie, niż tradycyjne budownictwo z betonu i stali.
Młodzież była pod wrażeniem nowoczesnych maszyn i rozwiązań technologicznych. Być może dla niektórych osób będzie to miejsce ich przyszłej pracy, gdyż oferta firmy STEICO jest szansą na atrakcyjną pracę, rozwój zawodowy i osobisty.
Transport do Czarnej Wody został sfinansowany przez STEICO, za co bardzo dziękujemy!

XV Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

W dniu 23 maja 2017 roku odbył się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Czersku XV Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkół podstawowych.

W zmaganiach wzięło udział 12 uczniów ze szkół w Gotelpiu, Łęgu, Rytlu oraz przedstawiciele gospodarza czyli sportowej szkoły podstawowej nr 2 w Czersku. Zawody otworzyła, jak i podsumowała wręczając uczestnikom dyplomy Pani Dyrektor Ewa Wrycza.
Zmagania były bardzo zacięte i emocjonujące. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 12 pytań o różnym stopniu trudności, przygotowanych przez nauczyciela szkoły - gospodarza Pana Michała Pęskiego. A więc rozpoznawali znane postacie, polityków europejskich, twórców Unii Europejskiej, flagi i stolice unijne oraz musieli mieć wiedzę z zakresu historii i współczesności Europy.

I chociaż była to zabawa, to jednak wyłoniono zwycięzców. Najlepszą trójkę utworzyli:

1. Oliwia Szark - Zespół Szkół w Rytlu,
2. Filip Damrat - Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Czersku,
3. Błażej Osowski - Zespół Szkół w Łęgu.

XI Noc Naukowa
W naszej szkole odbyła się już po raz jedenasty noc matematyczno - informatyczna. Impreza rozpoczęła się w piątek o godz. 19.00, a zakończyła w sobotę o 7.00 rano. W nocnym pikniku wzięło udział aż 160 uczniów z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Sportowej.

Imprezę uświetniła obecność studentów Koła Naukowego „Kolor” z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy poprowadzili niecodzienne wykłady, warsztaty i prezentacje dla wszystkich uczestników.

Pierwszym punktem całonocnej imprezy były warsztaty informatyczne prowadzone przez studentów. Młodzież podzielona na siedem mniejszych grup z zaciekawieniem wysłuchała wykładów na temat bezpieczeństwa w sieci oraz historii gier komputerowych. Studenci przeanalizowali wiele ciekawych symulacji komputerowych. Dodatkową atrakcją były warsztaty robotyki poprowadzone przez naszych trzecioklasistów. Z prowadzeniem zajęć dla najmłodszych świetnie poradzili sobie Łukasz Osowski, Łukasz Zabrocki i Maksymilian Kosobucka z klasy III b. Uczniowie szkoły podstawowej pod okiem pani Kasi Zabrockiej wykonywali ciekawe modele brył z patyczków i słomek oraz układali historyjki tangramowe. Warsztaty zakończyły się krótko przed północą. To jednak nie był jeszcze koniec zmagań naukowych.

XVI Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej już za nami!

Od 16 lat organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewaj razem z nami' jest Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Czersku i od 16 lat odbywa się on w Ośrodku Kultury w Czersku. Patronat Medialny obejmuje Wizja Lokalna Czersk. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Grupa M – możesz wszystko …
XVI WPPDiM zainaugurowały: burmistrz Czerska pani Jolanta Fierek oraz dyrektor Zespołu Szkół pani Ewa Wrycza.
W tegorocznej edycji WPPDiM, podczas dwóch dni zmagań konkursowych wystąpiło 63 solistów i 14 zespołów m.in. z Bytowa, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Chojnic, Rytla, Pelplina, NIedarzyna, Tucholi, Stobna, Kokoszkowych, Kościerzyny, Chmielna, Gdyni, Gniewu, Piły, Łęga i Czerska.
W jury, któremu przewodniczyła już po raz 16 pani Izabella Pruszak. zasiadały panie: Zofia Kucharska, Gabriela Kulczyk, Dorota Thiede, Anna Ferens oraz pan Jarosław Grzelak.
Oprawą techniczną WPPDiM zajęli się: pan Wojciech Bruski oraz pan Piotr Babinski. Dyplomy dla uczestników przygotowała pani Marzena Jarosz, plakaty natomiast pan Grzegorz Orlikowski.
Zmagania konkursowe poprowadziły: uczennice LO Weronika Chmist, Aleksandra Sikorska, Weronika Czarnowska oraz Weronika Pastwa z ZS im. Jana Pawła II, a wolontariuszki z naszej szkoły oraz z LO zadbały o stronę porządkową i kulinarną WPPDiM. Dla uczestników i gości nie zabrakło, jak co roku, drożdżówek z piekarni "Magdalenka", napojów zafundowanych przez sklep „U Lucyny”, łakoci, kawy czy herbaty.
Gościem WPPDiM, już po raz kolejny był Zespół Tańca Nowoczesnego Paradise, który w piątkowy wieczór wystąpił podczas koncertu galowego w Hali Sportowej im. Romana Bruskiego. Koncert poprowadził pan Robert Szydełko. Obok widowiskowych pokazów wszystkich formacji Paradise, można było podziwiać umiejętności wokalne laureatów WPPDiM. Zabrzmiały również utwory instrumentalne w wykonaniu Maksymiliana Grzelaka z Czerska oraz Mateusza Nawrockiego z Gniewu.
Uczes
XI FESTIWAL NAUK ŚCISŁYCH

Podążając za słowami znanego polskiego matematyka Jędrzeja Śniadeckiego: „Matematyka jest królową nauk, jej ulubieńcem prawda, a prostość i oczywistość jej strojem”, jedenastego maja, już po raz jedenasty, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Czersku zorganizowano Festiwal Nauk Ścisłych.

Jak co roku uczestniczyły w nim gimnazja z sąsiednich miejscowości: Rytla, Łęga, Szlachty, Osiecznej no i Czerska. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Czersku – Ewa Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Na hali sportowej można było podziwiać piękne roboty i zwierzęta wykonane z brył: wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów oraz przepiękne plansze matematyczne i historyjki tangramowe przygotowane przez uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematyczno-fizycznymi. Tegoroczny turniej wygrała drużyna z gimnazjum w Czersku, II miejsce wywalczyła drużyna gimnazjalistów z Łęga, a III zajęła drużyna ze Szlachty.


Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Master of English"
J?zyk angielski
We wtorek 16 maja troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego „Master of English” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Gotelpiu. Rozwiązywali oni pisemny test sprawdzający umiejętności rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu pisanego, leksykę i gramatykę.

Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kierska z kl. VI b oraz Paweł Brzeziński i Franciszek Czapiewski z kl. VIa. Wprawdzie nasi uczniowie nie znaleźli się w ścisłej czołówce, ale dzielnie walczyli o jak najwyższe wyniki. Gratulujemy uzyskanych rezultatów!


Dzień Języków Obcych
J?zyk angielski
Dnia 15 maja odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali na ten dzień prace plastyczne zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim, które obrazowały wybrane święta w krajach anglo- i niemieckojęzycznych, potrawy charakterystyczne dla danych krajów, znane postacie i dyscypliny sportowe. Pomysły wykonania były przeróżne, o czym mogliśmy się przekonać oglądając wystawę tych prac na parterze szkoły.


II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych


10 maja 2017 roku odbył się w Zespole Szkół im Jana Pawła II w Czersku
II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów gimnazjum. Konkurs został zorganizowany na terenie Hali Sportowej im. Romana Bruskiego. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna. W konkursie wzięło udział łącznie 24 uczniów z aż 8 szkół naszego województwa.

1. Sopockie Autonomiczne Gimnazjum Sopot
2. I Społeczne Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego
3. Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
4. Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum
5. Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Czersku
6. Katolickie Gimnazjum im. Romualda Traugutta
7. Zespół Szkół nr 1 w Karsinie
8. Zespół Szkół w Rytlu

Złote Kocanki piaskowe

Udział w XIV Zaborskim konkursie ekologicznym o „Złote Kocanki piaskowe”, który odbył w Kaszubskim LO w Brusach wzięli następujący uczniowie: Karolina Andrzejewska kl. III b, Elizeusz Dołęcki kl. II c, Paweł Konkolewski kl. III b, Wiktoria Prolejko kl. II b, Wiktoria Światowa kl I c i Laura Szpręga kl. III b.

W eliminacjach uczestniczyło 30 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów chojnickiego, kościerskiego, słupskiego i tucholskiego. Uczniowie rozpoznawali wybrane rośliny na podstawie zdjęć. Musieli wykazać się znajomością 250 gatunków roślin rosnących na Kaszubach.


Naszym koleżankom i kolegom gratulujemy pasji i zainteresowania otaczającą nas zieloną przyrodą.
Każdy z uczestników otrzymał nagrody, które ufundowali Nadleśnictwo Rytel, Zaborski Park Krajobrazowy, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Przymuszewo, Zaborskie Towarzystwo Naukowe i Centrum Edukacji Ekologicznej z Gdańska. Obsługę techniczną zapewniło Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. Zdjęcia i prezentacje konkursowe przygotował Zbigniew Gierszewski z ZTN.

Konkurs Ornitologiczny
Uczniowie z naszej szkoły w składzie: Paweł Konkolewski z kl. III b, Elizeusz Dołęcki z kl. II c, Jakub Dudra z kl. II d i Arkadiusz Smagliński z kl. II d przystąpili do XVI edycji Regionalnego Konkursu Ornitologicznego "Ptaki drapieżne - nasi sprzymierzeńcy", którego organizatorem jest Technikum Leśne w Tucholi.
W eliminacjach wzięło udział 20 uczniów z 7 gimnazjów:
-Gimnazjum nr 1 w Tucholi,
-Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Pruszczu,
-Gimnazjum w Czersku,
-Gimnazjum nr 2 w Chojnicach,
-Gimnazjum nr 3 w Chojnicach,
-Gimnazjum Akademickie w Toruniu,
-Gimnazjum nr 1 w Lnianie.
Uczniowie rozwiązywali test półfinałowy, w którym musieli wykazać się znajomością biologii, fizjologii i ekologii ptaków drapieżnych oraz sów. Przed rozpoczęciem rundy finałowej zwiedzili szkołę oraz oranżerię ptasią. W finale należało rozpoznać ptaki drapieżne ze zdjęć.
Naszym uczniom gratulujemy pasji ornitologicznych i życzymy dalszych sukcesów w konkursach ekologicznych.

I miejsce Pauliny w konkursie ekologicznym

W konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Woziwoda pt. "Drewno surowcem doskonałym, ekologicznym". w grupie wiekowej V: uczniowie gimnazjum Paulina Drążek z kl. II c zajęła lokatę I.

Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat właściwości ekologicznych drewna.

Zwyciężczyni konkursu musiała wykazać się wiedzą połączoną ze zdolnościami plastycznymi poprzez wykonanie portfolio zgodnego z tematem.
Prace oceniała komisja w czteroosobowym składzie: Mariola Wenda (Technikum Leśne w Tucholi), Adrian Talaśka, Karolina Kabat oraz Dorota Rząska-Lis (Nadleśnictwo Woziwoda).
Serdeczne gratulacje dla laureatki konkursu.

„Dwójka” w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Liga Matematyczna
W poniedziałek, 24 kwietnia odbył się finał XVI edycji Ogólnopolskiej Ligi Matematycznej im. Zdzisława Matuskiego - konkursu organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące i Akademię Pomorską w Słupsku. Prowadzącym konkurs od lat przyświeca ten sam cel – zarazić matematyczną pasją jak najwięcej utalentowanej młodzieży, bo „przy pomocy matematyki, tworu swego niedoskonałego umysłu, człowiek zmierzył przestrzeń tak wielką, że nie może jej objąć wyobraźnią" (M. Kline).
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 700 uczestników ze szkół podstawowych, około 250 uczniów gimnazjów oraz 130 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do ścisłego finału zakwalifikowało się około 70 najlepszych matematyków w każdej z trzech grup wiekowych. W zmaganiach finałowych uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą matematyczną, dalece wykraczającą poza ramy programowe. O miejscach na podium zdecydowała łączna liczba punktów uzyskanych przez uczestników po trzech etapach korespondencyjnych, etapie półfinałowym, który odbył się w lutym w I LO w Słupsku oraz etapie finałowym.